Candida Diyeti ve Beslenme Şekli

alkali beslenme

Merhaba :)

Hem biraz gülelim hem de yeni beslenme düzenimi anlatayım istedim. Bu karikatürde benim için "Garibim o kadar şey yemedi, o da ölecek biz de" diye düşünenlere gelsin.

🌿Öncelikle malum candida artışı sebebiyle bir ay süt, süt ürünleri, tahıl, bakliyat, gluten, şeker, mayalı gidalar, fermente ürünler, meyve ve kuru meyve tüketmeden geçti. Detaylar ve örnek menü "Candida Diyeti ve Örnek Menü" yazımdan okuyabilirsiniz. Kendimi çok enerjik hissettim, hiç sorun yaşamadım hatta damak tadım tamamen değişti.

🌿Şimdi Ocak ayının sonuna kadar sürecek olan ikinci bölüme geçtim. Bu süreçte yine gluten ve özellikle şeker yok🤷‍♀️

🌿Kurubaklagiller haftada bir kere serbest ama tabi ki lektini uzaklaştırmak adına 24 saat kadar suda sonraki 24 saatte de peyniraltı suyu veya sirke eklenmiş suda bekleterek

🌿Süt kesinlikle yok ama süt ürünlerinden peynir ve yoğurt yenebilir. (Manda, keçi, koyun) Alıştığım için henüz peyniri hayatıma yeniden sokmadım. (Zaten oğlumun alerjisi sebebiyle 14 ay yememiştim biliyorsunuz.) Kahvaltıda yumurta varsa peynir yok bu yüzden yumurtayı tercih ediyorum.

🌿Pirinç (basmati), kinoa ve karabuğday ise yeniden hayatıma giriş yaptı. Evde kinoa ve karabuğday yok, yine alışveriş listesine eklemem lazım. Yulaf ise Evde var ama diyetimde yok😊, zaten nedense bende baş ağrısı yapıyor o yüzden pek tüketmemeye çalışıyorum.

🌿Bir meyve kurusu delisi olarak 1.5 aydır yemedim, aklıma da gelmiyor. Gerçekten çok ilginç bir deneyim oldu benim için. Bedenim bir şekilde sinyal verip terbiye etti beni.

🌿Geceleri ise bir damla kekik yağı (origanum) ve bir yemek kaşığı zeytinyağı içip yatıyorum. Kekik yağı konusunu da ayrıca uzun yazacağım.

🌿Görüşmenin sonunda "Hiç mi künefe yemeyeceğim?" diye sordum. Neyse ileride yeme hakkım olacakmış. Künefe seviyorum ne yapayım.

Sanırım şimdilik bu kadar. Yine paylaştığım örnek menüdeki gibi bol sebze, salata, güzel bir kahvaltı ile devam ediyorum.
Sorusu olan ya da candida konusundaki deneyimini paylaşmak isteyen varsa yorumlara yazabilir. 
Sevgiler🍀

*Karikatür @ Uğur Gürsoy

2 yorum

 1. Merhabalar... İkimize de geçmiş olsun :)
  Bende de candida fazlası çıktı. Zaten otoimmün hastalığım ve İBS tanılarım vardı. Gluten/süt ve süt ürünü/şeker yasak 1 yıldır. Size sormak istediğim şu:
  1. Candida tespiti için size hangi tahliller yapıldı?
  2. Takviye hapları içiyor musunuz? Yazılarınızda rastlamadım ama yine de sormadan edemedim :)

  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Takviye olara Dvit, omega 3, magnezyum alıyorum. Gece yatmadan önce 1 yemek kaşığına bir damla kekik yağı damlatıp iciyorum doktorumun önerisi ile. Cok detaylı tahliller var, kitap gibi rapor geldi tek tek yazmam zor ama candidanın bir çok çeşidi varmış. Bende sadece kursei olan çeşidi çıktı. Diğerleri yokmuş :)

   Sil